MOJE DANE SĄ MOJE

ZDALNE NAUCZANIE

ARCHIWUM

LOGOWANIE

 

    Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety

potrafił udzielać pierwszej  pomocy,

 rocznie ocaliłoby to milion ludzi.

 

     W ramach alertu zdrowotno-ekologicznego dnia 8 lutego 2010 roku w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach wzięły udział przedszkolaki,

klasy I-III i klasy IV-VI oraz nauczyciele.

      Poprzez ciekawe formy prezentacji wszyscy mogli nauczyć się udzielania

i wzywania pomocy. Najpierw odbyła się projekcja filmu instruktażowego

 pt. „Czy potrafisz ratować życie?”. Obejrzeliśmy instrukcję ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej i poznaliśmy kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy. Następnie zuchy z drużyny „Słoneczne Uśmiechy” wraz       z opiekunem, panią Martą Ponieważ, zademonstrowały na fantomie i na sobie to, czego nauczyły się w ciągu dwóch lat na zbiórkach - jak należy prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. W ten sposób pokazały też , że nawet dziecko jest  w stanie pomóc ratować komuś życie.

 

              Mały człowiek może zostać małym ratownikiem.

 

Na końcu szkolenia każdy chętny miał okazję poćwiczyć na fantomie

i na manekinach.

Każdy uczestnik szkolenia już wie, że udzielanie pierwszej pomocy ma swój ustalony schemat:

  1. Bezpieczeństwo osoby ratującej życie.
  2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej.
  3. Wezwanie pomocy.
  4. Sprawdzenie oddechu:

a)     gdy jest oddech – układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,

b)    brak oddechu – wykonujemy 2 oddechy ratownicze i uciskamy 30 razy klatkę piersiową na zmianę, aż do przybycia karetki pogotowia.

Swoją wiedzą mogą teraz podzielić się z innymi.

 

     Szkolenie przeprowadziła pani Marta Ponieważ, nauczycielka naszej szkoły. W 2009 roku ukończyła kurs udzielania pierwszej pomocy w ramach akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy „Ratujemy                i uczymy ratować. Cała Polska”,

a szkoła została obdarowana różnymi pomocami do nauki.

 Hilliger Media Shop
Template "orangetechnofree" designed by Hilliger Media (Copyright © 2011)