MOJE DANE SĄ MOJE

ZDALNE NAUCZANIE

ARCHIWUM

LOGOWANIE

Cmentarze wojenne w Łysołajach

 

   Na skraju wsi, nad torami kolejowymi znajduje się stary cmentarz wojenny. Powstanie tej nekropolii związane jest z początkowym okresem pierwszej wojny światowej. W czasie trwania walk toczonych w tym rejonie przez wojska rosyjskie i nacierające od południa połączone siły niemiecko – austriackie doszło do postania tego cmentarza. Po starciu z 3 sierpnia 1915 roku w pobliżu przejazdu kolejowego, za folwarkiem Łysołaje utworzono to miejsce wiecznego spoczynki dla 35 żołnierzy niemieckich (prawdopodobnie z wojsk brunszwickich lub hanowerskich) i 1 żołnierza austro – węgierskiego (prawdopodobnie węgierskiego honweda). Pierwotnie cmentarz składał się z 9 mogił i 3 pojedynczych grobów (być może oficerskie). Obecnie zarys mogił jest sztuczny i być może część grobów została naruszona podczas pozyskiwania złoża piasku.

   W parku, prawdopodobnie obok kaplicy znajduje się jeszcze jeden cmentarz wojenny. Prawdopodobnie z powodu niewielkiej liczby żołnierzy rosyjskich, którzy tam spoczywają
i niedostępności terenu parku dworskiego dla miejscowej ludności do 1944 roku mogiły uległy zatarciu. Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze 3 dywizji kozaków dońskich polegli lub zmarli w wyniku odniesionych ran w starciu z austriacką kawalerią w pobliżu wsi Dorohucza i Siostrzytów w nocy 2 września 1914 roku.

  W 1939 roku, dokładnie 18 września pochowano tu również ofiary z ostrzelanego przez niemiecki oddział wydzielony 17 dywizji piechoty Wehrmachtu pod Biskupicami pociągu z ewakuowanymi ze stacji w Jaszczowie kolejarzami.

   Trzeba podkreślić, że cmentarz w pobliżu torów był stale otoczony troskliwą opieką uczniów miejscowej szkoły. Wraz ze zmiana koniunktury politycznej zmieniały się opinie na temat pochowanych tam osób, nawet w latach siedemdziesiątych podejrzewano, że spoczywają tam żołnierze Armii Radzieckiej lub chorzy z miejscowego szpitala psychiatrycznego.

 Hilliger Media Shop
Template "orangetechnofree" designed by Hilliger Media (Copyright © 2011)