MOJE DANE SĄ MOJE

ZDALNE NAUCZANIE

ARCHIWUM

LOGOWANIE

Zabudowania folwarczne majątku Łysołaje

   W okresie swojego największego rozwoju, na początku XX wieku, majątek ziemski w Łysołajach obejmował grunty kilku sąsiednich wsi. Sto lat temu, były to pola, położone z dala od wsi, tuż pod lasem. Stanowiły one jedyną własność dziedzica wsi Łysołaje - Popławskiego. W celu umożliwienia sobie lepszego wykorzystania ziemi wzniesiono dwa folwarki: w Popławach i Cygance.

   Folwark w Popławach wzniesiony był z białego kamienia. Stanowiły go: czworaki dla fornali, obory dla bydła oraz kamienna stodoła (w naszej okolicy ten typ stodół do dziś nie występuje). Folwark ten znajdował się w bliskim sąsiedztwie stacji kolejowej. Dziś obiekt ten uległ ruinie, chociaż jest w dalszym ciągu zamieszkały.

   Drugi folwark wzniesiono na odludziu, na terenie obecnej wsi Cyganka. Nosił on nazwę Ludwin. Jest to jeden duży budynek, łączący w sobie mieszkania, oborę i stodołę. Obiekt ten jest dzisiaj ruiną, szczególnie w części gospodarczej.

   W pobliżu pałacu w Łysołajach, na zachód od parku, znajdują się pozostałości dawnego folwarku dworskiego. Znajdowały się tu mieszkania dla służby dworskiej i folwarcznej oraz pomieszczenia gospodarcze. Dziś stan ich jest bardzo zły, zachowało się niewiele budynków. Głównym tego powodem jest istnienie tu od okresu powojennego PGR-u, potrzebował on nowych budynków i nikt nie troszczył się o stare. Jedynie gorzelnia utrzymywana była w bardzo dobrym stanie, ale i ona od dziesięciu lat nie pracuje. Obok gorzelni zachowały się też dwa kamienne, piętrowe domy. Przetrwały tylko dlatego, że pracownicy PGR-u musieli gdzieś mieszkać.

 

...OTTON BABIEJ...



Hilliger Media Shop
Template "orangetechnofree" designed by Hilliger Media (Copyright © 2011)