MOJE DANE SĄ MOJE

ZDALNE NAUCZANIE

ARCHIWUM

LOGOWANIE

W okresie pandemii doświadczamy trudności niemal w każdym elemencie naszej codzienności. Niektórzy radzą sobie z nimi lepiej, inni gorzej, jednak wszyscy odczuwamy związane z pandemią straty.

Zmęczenie, zniechęcenie, bezradność, bezsilność (często mylona z „lenistwem”), poczucie pustki, irytacji, długotrwały smutek, który pojawił się nie wiadomo skąd, myśli i emocje, które przytłaczają i którymi nigdy się nie podzieliłeś z innymi… Te wszystkie objawy mogą być skutkiem długo trwającej pandemii i izolacji z nią związanej, ale mogą być również przejawami rozwijającej się choroby - depresji.

Drogi Uczniu!
Jeśli czujesz, że nie dajesz sobie rady lub że ten problem może Cię dotyczyć, nie zostawaj z tym sam. Poproś o pomoc bliską Ci osobę dorosłą (rodzica, starsze rodzeństwo, ciocię/wujka, babcię/dziadka, wychowawcę, nauczyciela czy psychologa szkolnego). Możesz również skontaktować się z Całodobowym Dziecięcym Telefonem Zaufania – 800 12 12 12.

Drogi Rodzicu!
Jeśli obserwujesz zachowanie swojego dziecka, podobne do wymienionego wyżej lub inne, które Cię niepokoi, nie bagatelizuj problemu. Zgłoś się po pomoc do wychowawcy, psychologa szkolnego lub placówek świadczących pomoc psychologiczną dzieciom i młodzieży.

 Zapraszam do zapoznania się z filmem pomagającym zrozumieć, czym jest depresja z perspektywy osoby, która jej doświadczyła: Kliknij w LINK

 

Rafał Koropczuk
Psycholog szkolnyHilliger Media Shop
Template "orangetechnofree" designed by Hilliger Media (Copyright © 2011)